PORADY- Po zalaniu

Jeśli przez przypadek zalałeś sprzęt elektroniczny, laptop bądź telefon:

  1. Jak najszybciej odłącz urządzenie od źródła zasilania , wyjmij baterię , przynieś sprzęt do naszego serwisu.

W zależności od płynu jakim urządzenie zostało zalane proces degradacji może się różnić w czasie jego postępowania. Niektóre urządzenia mogą działać od zalania jeszcze przez parę tygodni! Nie świadczy to jednak o tym że urządzeniu nic się nie stało ….

Od momentu zalania zaczyna się proces degradacji ścieżek , układów , połączeń itp. Jego czas do momentu uszkodzenia urządzenia może być róży , od natychmiastowego uszkodzenia urządzenia po długotrwały , wynika to z ilości płynu jakim został zalany , jego penetracji oraz wielu innych czynników.

Proszę nie łudzić się że urządzenie zalane wystarczy wysuszyć suszarką do włosów i będzie dobrze. Każde urządzenie po zalaniu musi zostać rozebrane na części a jego elektronika musi zostać czyszczona od środka w specjalnych płynach i wannie ultradźwiękowej .

Konserwacje sprzętu.

Każdy sprzęt elektroniczny powinien zostać prze konserwowany przynajmniej raz na 1,5 do 2 lat. Kieruje się tu w szczególności do użytkowników sprzętu komputerowego i multimedialnego.

Brak konserwacji przez dłuży czas użytkowania może skutkować złymi parametrami pracy podczas ich działania doprowadzając w skrajnych przypadkach do poważnych uszkodzeń w szczególności w laptopach oraz projektorach multimedialnych.

Przyczyną tych uszkodzeń przeważnie jest zalegający kurz w układach chłodzenie doprowadzający do zatkania układu chłodzenia a tym samym do przegrzewania się układów na PCB.W projektorach multimedialnych sytuacja jest podobna ale dochodzi nam jeszcze układ optyczny i wysoka temperatura od lampy projektora która w połączeniu z drobinami kurzu doprowadza do uszkodzeń elektroniki lub optyki. Pamiętajmy że dbając o nasz sprzęt przez regularne konserwacje wydłużamy czas jego życia .Tym samym sprzęt będzie dłużej nam służył. Dotyczy się to oczywiście nie tylko sprzętu elektronicznego ale i wszystkich przedmiotów którymi się otaczamy :)

PORADY – Naprawa układów graficznych.

Zepsuł Ci się Laptop lub karta graficzna? Chcesz naprawić sprzęt zamiast wydawać krocie na nowy? Nie daj się nabrać na reballing BGA!

Jak znaleźć rzetelnego i uczciwego wykonawcę?

Naprawdę ciężko uwierzyć w to, jak wielu ludzi jest wprowadzanych w błąd przez nieuczciwe bądź niekompetentne serwisy. Wydając kilkaset złotych na naprawę mamy otrzymać usługę, która trwale usunie usterkę w naszym sprzęcie.

Wiele jednak osób z braku wiedzy w danym temacie, skuszone niższą ceną usługi, daje się nabrać właśnie najczęściej na reballing BGA, który nawet nie zawsze jest wykonywany, bo w ruch idzie opalarka lub piekarnik żony .

Jeszcze inne serwisy wykonują reballing BGA przekonując klientów o wymianie układu, kasują kwotę jak za nową części, a wstawiają z powrotem stary układ.

Reballing czy wymiana – jeśli posiadasz układ z wadliwej listy i ktoś oferuję Ci naprawę za pomocą reballingu, unikaj takich fachowców. Jeśli jednak ktoś od razu zaoferuję wymianę wadliwego układu na nowy, najprawdopodobniej masz do czynienia z rzetelnym wykonawcą.

Cena usługi – jeśli ktoś oferuje nam skuteczną naprawę, czyli wymianę układu na nowy w cenie poniżej 300 zł powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Cena rynkowa nowych układów BGA waha się od 150 do nawet 400 zł. Dodatkowo dobry fachowiec za montaż układu policzy sobie od 150 zł wzwyż.

GWARANCJA – tutaj jeden z najważniejszych punktów. Jeśli ktoś wykonuje swoją pracę dobrze, udziela długiej gwarancji.

Dobre serwisy udzielają 6-cio czy nawet 12-miesięcznej gwarancji gdy montują nowy podzespół. Jeśli ktoś oferuje nam usługę bez gwarancji, bądź z gwarancją 1 lub 3 miesięcy, powinno to być dla nas drugim ostrzeżeniem, bowiem 3 miesiące, to akurat średni okres żywotności wadliwych układów poddanych operacji reballingu.

Nie zaszkodzi zapytać – wiele nieuczciwych i niekompetentnych serwisów niechętnie rozmawia z klientem na temat przebiegu procedury naprawy. Nie są w stanie udzielić podstawowych informacji, które dla fachowca są pestką i bez problemu powinien nam na nie odpowiedzieć, powinniśmy zapytać:

  • Jaką datę produkcji mają montowane układy (im nowsza tym lepsza, najlepiej nie starsze niż dwa lata).
  • Przy użyciu jakiego spoiwa są lutowane (każda współczesna elektronika użytkowa lutowana jest spoiwem bezołowiowym w tym nowe układy BGA).
  • Przy użyciu jakiej metody są montowane (najczęściej stosowane: hot air, rzadziej podczerwień).